Przygotowanie naczyń, czyli curado tykwy i palo santo

Naczynia do yerba mate z tykwy i drewna
Naczynia do yerba mate z tykwy i drewna

Przed pierwszym użyciem tykwa wymaga odpowiedniego przygotowania zwanego curado. Najważniejszym celem curado jest pozbycie się pozostałości miąższu obecnego w tykwach, szczególnie typu calabaza. Miąższ dojrzałej tykwy ma silne właściwości przeczyszczające, więc lepiej usunąć go dokładnie, aby uniknąć niespodziewanych „atrakcji”. Dodatkowo w czasie curado ścianki tykwy nasiąkają esencją yerba mate.

Curado tykwy calabaza i porongo

Nową tykwę najpierw myjemy ciepłą wodą. Wsypujemy susz do 3/4 objętości naczynia i zalewamy gorąca wodą. Susz wchłonie część wody, więc uzupełniamy ją po chwili. Tykwa powinna być wypełniona woda po sam brzeg. W przypadku tykwy z wirolą (metalowym kołnierzu na otworze) poziom wody powinien być poniżej wiroli. W następnym kroku stawiamy tykwę w bezpiecznym miejscu i pozostawiamy na dobę. Warto czasem sprawdzić czy tykwa nie przecieka (może być pęknięta). Tykwa od spodu trochę się poci, jest to normalne zjawisko. W razie potrzeby dolewamy wodę. Następnego dnia wyrzucamy susz, lekko przepłukujemy naczynie, dokładnie usuwamy pozostałości miąższu łyżeczką i starannie płuczemy tykwę.

W przypadku tykwy calabaza całą procedurę powtarzamy jeszcze raz: wsypujemy świeży susz, zalewamy gorącą wodą, odstawiamy na dobę i czyścimy. Niektórzy zalecają krótsze – jednodniowe przygotowanie, gdy inni twierdzą, że prawidłowe przygotowanie powinno trwać 4-5 dni. Dla tykwy porongo wystarczające jest jednokrotne przeprowadzenie procedury.

Niektórzy do curado używają parzonych wcześniej fusów, co pozwala oszczędzić świeży susz. Niestety istnieje niebezpieczeństwo, że stare fusy zaczną pleśnieć lub fermentować i zepsują tykwę. Polecam używanie świeżego suszu. W końcu curado wykonuje się tylko raz.

Curado palo santo

O ile curado tykwy jest niezbędne, to w przypadku naczynia z palo santo zdania są podzielone. Część osób twierdzi, że przed użyciem wystarczy naczynie dokładnie umyć (zalać wrzątkiem), a pozostali zalecają specjalne przygotowanie. Curado palo santo ma zapobiec pękaniu naczynia, choć nie ma potwierdzenia jego skuteczności.

Jak przygotować palo santo:
1. Naczynko płuczemy wodą.
2. Pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia.
3. Wnętrze palo santo smarujemy masłem lub oliwą.
4. Pozostawiamy naczynie na 2-3 doby.
5. Starannie myjemy naczynie gorącą wodą, aby usunąć pozostałości tłuszczu.

Dla uniknięcia pękania matero z palo santo ważniejsze od curado jest odpowiednie używanie naczynia. Po pierwsze do gorącego mate używamy wyłącznie okutego palo santo (pokrytego w całości metalem z zewnątrz). Okute palo santo rzadziej pęka, a nawet jeśli pojawią się pęknięcia to dalej można je używać. Po drugie staramy się utrzymywać naczynie stale wilgotne. Dobrze jest codziennie używać matero z palo santo i po wypiciu mate zostawiać mokre fusy aż do następnego użycia. Jeśli palo santo ma nie być używane przez dłuższy czas i ciągłe utrzymywanie wysokiej wilgotności naczynia będzie kłopotliwe, to możemy wysuszyć naczynie, ale powinno się to odbywać powoli. Szybkie wysychanie powoduje pękanie.

Drewno palo santo zawiera dużo żywicy, która z czasem pojawia się na powierzchni naczynia. Swoim wyglądem przypomina trochę lukier. To naturalne zjawisko.

Curado naczyń z algarrobo, lapacho i innego drewna

Naczynia te nie wymagają specjalnego przygotowania. Wystarczy umyć je starannie przed pierwszym użyciem.

Curado guampa

Guampę z rogu moczymy przez 24 godziny w wodzie z detergentem i później starannie płuczemy.


Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

Komentarze i opinie: