Naczynia do yerba mate z drewna: palo santo, algarrobo, lapacho

Metero palo santo
Metero palo santo

Metero palo santo

Metero z palo santo to najbardziej cenione drewniane naczynie do yerba mate, głównie ze względu na przyjemny, żywiczny zapach i aromat odczuwalny podczas picia mate. Pod nazwą palo santo znanych jest kilkanaście gatunków drzew. Najbardziej pożądanym jest Bursera graveolens. Naczynia z palo santo bywają wykonywane również z Bulnesia sarmientoi i gwajakowca lekarskiego (Guaiacum officinale).

Matera z palo santo przeznaczone są raczej do zimnego mate (terere). Można używać palo santo do gorącego mate, ale wyłącznie naczyń w całości okutych (pokrytych z zewnątrz metalem). W polskim klimacie nie okute palo santo szybko pękają. Nadają się jedynie do terere. Palo santo nie lubi nagłych zmian wilgotności więc powinno mieć stałą wilgotność lub wysychać powoli. Dobrze zostawiać wilgotny susz w naczyniu. Palo santo nie pleśnieje, nie przyjmuje innych zapachów. Można więc pić na zmianę różne aromatyczne i zwykłe yerba mate. Niektórzy zalecają przygotowanie – curado palo santo przed pierwszym użycie, co ma zapobiegać pękaniu.
Pojemność: 100-250 ml
Cena: 50-200 zł


Pampeano

Niekiedy spotkać można ciekawą odmianę palo santo lub naczynia z innego drewna, nazywaną pampeano. W naczyniu typu pampeano wodę wlewamy do specjalnej rynienki znajdującej się na górnej krawędzi naczynia. Rynienka posiada otworki, wydrążone w ściankach naczynia. Woda przelatuje przez nie i spływa po ściankach naczynia. Ponoć dzięki pampeano można więcej razy zalewać jedną porcję suszu, ponieważ susz równomierniej zaparza się podczas kolejnych dolewek. W pampeano prostsze jest przygotowanie naparu, ponieważ nie usypuje się tradycyjnego kopczyka.
Pojemność: 200 ml
Cena: 90-150 zł

Algarrobo

Metero okute
Okute drewniane matero

Naczynia z drewna algarrobo są dosyć popularne. Nazwą tą określa się drewno pozyskane z kilku spośród około 45 gatunków drzew należących do rodzaju jadłoszyn (Prosopis). Naczynia z drewna algarrobo są trwałe i odporne na pękanie.
Pojemność: 150-250 ml
Cena: 30-130 zł

Lapacho

Nazwa lapacho obejmuje kilka gatunków drzew z Ameryki Południowej. W medycynie tradycyjnej wewnętrzna kora lapacho, znana także jako pau d'arco, jest cenionym środkiem leczniczym na wiele chorób. Więcej informacji o lapacho na stronie Lapacho-Paudarco.info
Naczynia do mate z lapacho są mniej popularne niż z algarrobo, choć niekiedy dostępne w sklepach internetowych.
Pojemność: 150-200 ml
Cena: 60-100 złSpodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi.

Komentarze i opinie: