Ostrokrzew paragwajski to wiecznie zielone drzewo rodziny ostrokrzewowatych (Aquifoliaceae). Dorasta do 18 m wysokości, choć zazwyczaj nie przekracza 6-8 m. Jajowate liście długości do 12 cm, z wierzchu ciemnozielone, od spodu jaśniejsze są karbowano-ząbkowane na brzegach. Ostrokrzew paragwajski kwitnie X-XII. Ma małe, białe kwiaty zebrane w kwiatostany na szczytach gałęzi. Owocuje od marca do czerwca. Owocem są czerwone lub czerwonobrunatne jagody, średnicy 5-8 mm. Zawierają 4-5 żółtych nasion z twardą łupiną. Nasiona są rozsiewane przez ptaki. W wielu pozornie dojrzałych nasionach jest szczątkowy zarodek, przez co okres od wysiewu do wykiełkowania może być długi.
Ostrokrzew paragwajski pochodzi z Ameryki Południowej: z północnej Argentyny, południowej Brazylii, Paragwaju i Urugwaju. Na skalę przemysłową rośnie głównie w Brazylii, ale także w Argentynie i Paragwaju.
Wyróżniono dwie odmiany ostrokrzewu paragwajskiego: Ilex paraguariensis var. paraguariensis (z której liści i gałązek otrzymuje się yerba mate) i Ilex paraguariensis var. vestita (która jest gęsto omszona i nie stosowana w przemyśle). Obie odmiany występują równocześnie w niektórych regionach północno-wschodniej Argentynie i Brazylii.
Ostrokrzew paragwajski to gatunek subtropikalny. Rośnie w miejscach gdzie roczne opady wynoszą nie mniej niż 1200 mm, z czego przynajmniej 250 mm w najsuchszym kwartale (zima). Minimalna temperatura to -6 °C. Jest w stanie wytrzymać częste opady śniegu występujące w górzystych regionach, które porasta. Rośnie blisko strumieni i rzek. Wymaga podłoża o pH 5,8-6,8.
Ostrokrzew paragwajski można rozmnażać przez sadzonki i nasiona. Stosunkowo trudno jest otrzymać ukorzenione sadzonki. Nasiona muszą być wysiane od razu lub stratyfikowane, inaczej szybko tracą zdolność do kiełkowania. Przechowywane w 5 °C zachowują niewielką zdolność do kiełkowania (1,7 do 6,6%) przez 11 miesięcy. Stosunkowo krótki okres żywotność w połączeniu z niewielkim procentem wschodów powoduje, że rozmnażanie z nasion jest problematyczne.
Bibliografia: